Make your own free website on Tripod.com

HERKESE BENDEN MERHABA

Şu an güzelim ülkemizin doğusunda yeralan "Dadaşlar diyarı Erzurum'dan" size seslenmenin ve "merhaba" demenin verdiği tatlı mutluluğu yaşıyorum. Yeni hazırladığımız bu sayfayla dünyanın çok değişik yerlerinde yaşayan insanlarımıza, özellikle de Erzurum'u seven ve merak eden ERZURUM DOSTLARI'na ulaşmayı hedefledik. Bunda başarılı olmak, istediğimiz hedefe ulaşmak, yani yerkürenin en sevimli ve sempatik kentlerinden biri olan memleketimizi tüm dünya insanlarına tanıtmak önde gelen dileğimizdir. Sadece tarihi eserleri, kar'ı, kışı ve diğer doğal güzellikleriyle değil, kendine özgü kültürü ve insanlarının sıcaklığı ile de bilinen Erzurum, inanıyoruz ki, yakın bir gelecekte dünyanın en popüler şehirlerinden biri olacak.

ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMALIYIZ

Bulunduğu coğrafyanın en gelişmiş, merkezi kenti konumunda olan Erzurum'u, yeterince tanıtamadığımız bir gercek. Bu konuda hiç birimizin, (gerek resmi, gerek özel teşebbüsü kastederek söylüyorum) üzerimize düşeni yerine getirdiğimiz söylenemez.Herkes Doğu Anadolu Bölgesi'nde Erzurum diye bir şehrin varlığından haberdar. Ne yazık ki, işte bu kadar. Buralara gelmeyen, Erzurum'u sadece tv ekranlarından veya gazete sütunlarından takip edenler, burayı Türkiye'nin Sibirya'sı olarak görür, değerlendirmelerini de bu bakış açısıyla yaparlar. Evet, Erzurum iklimi sert, soğuk bir şehir. Yani değerlendirme bu yönüyle doğru. Ama böylesi bir değerlendirme çokca yüzeyseldir. Çünkü Erzurum bir kış şehri olmanın ötesinde bir ünüversite, bir kültür ve geçmişi kahramanlıklarla dolu bir tarih şehridir. Dağı, bar'ı, kar'ı, tarihi eserleri, kaplıcaları ve el sanat ları ile de önemli bir mirasın sahibi olan bu güzelim kenti layık olduğu yere yükseltmek için, herkes üzerine düşenden fazlasını yapmak zorundadır.

BU SESE KULAK VERİN

Kuruluşu taa milattan önce 4900'lu yıllara dayanan Erzurum, çeşitli medeniyetlere de beşiklik etmiş. Zaman zaman bir ticaret merkezi haline gelen Erzurum, tarihi İpekyolu üzerinde olması nedeniyle sürekli hareketli olmuş, sürekli canlı kalmış. Ancak şimdilerde Erzurum, ihmale uğramış olmanın acısını çekiyor, ıstırabını duyuyor. Gerek sosyal, gerek siyasal ve gerekse ekonomik alanda durmadan kan ve ivme kaybeden Erzurum, ne acı ki, eski parlak günlerini arar hale gelmiş. Bu kenti, içinde yaşayanları olarak istediğimiz noktaya taşımamız hayli zor gözüküyor. Çünkü, yükü kaldıracak, sıkıntılara omuz verecek gücümüz kalmadığı gibi, heyecanımız da tükendi. Bu kentte insanlar yılgın yılgın dolaşıyor. Hamle yapabilmemiz için önce güç, enerji ve hepsinden önemlisi heyecan gerekiyor. Bu heyecanı ise ancak sizlerin vermesi mümkün. Evet dostlar, bu çağrım size. Gelin bize, gelin memleketinize ve memleketinizin cefalı insanlarına sahip çıkın. Bu kentin desteğinize ihtiyacı var. Sizden el açıp da yardım dilenmiyoruz. Bu, asil dadaşın şanına yakışmaz. Ama gelip de yatırım yaparak, iş alanları açarak yaramıza merhem olabilir, moralimizi yükselterek, heyecanımızı kazanmamızı sağlayabilirsiniz. Evet dostlar, lütfen bu sesime kulak verin. Gerçekten size çoook, hem de pek çok ihtiyacımız var.
Saygılarımla
Öztürk Akkök

Ana Sayfa