Make your own free website on Tripod.com
Sessizliğimiz, saygımızdandır

Yarın geç olabilir. Ve yarının hiçbir pişmanlığı, bugünün ihmalinden doğacak mutsuzluğu, mutluluğa çeviremez.

GEÇTİĞİMİZ Mart ayı içinde MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli Erzurum'a gelmiş, hem Erzurum'un düşman işgalinden kurtuluşunun 82. yıldönümü münasebetiyle düzenlenen törenlere katılmış, hem de birçok kuruluşu ziyaret ederek, yetkililerinden bilgi almıştı.
Bahçeli'nin ziyaret ettiği yerlerden biri de Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası olmuştu. Burada Devlet Bahçeli'ye bir brifing verilmiş, bir de kentin sorunlarını ana hatlarıyla yansıtan rapor sunulmuştu. O gün kürsüye gelen ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, belleklere yer edecek mesajlar vermiş ve çok anlamlı bir konuşma yapmıştı.
Gündemin yoğunluğundan kaynaklanan nedenlerden dolayı dikkatlerden kaçan bu "özel ve güzel" konuşmayı Erzurum Expres okurlarına aktarırken, memleket meselelerine duyarsız kalınmamasını bir kez daha temenni ediyoruz.
İşte ETSO Başkanı'nın veciz konuşması:

BU SESE KULAK VERİN
"Bu ses, bütün Erzurumluların aklının, yüreğinin ve dumanlı yarınlarının sesidir. Duyulmalı bu ses. Duyulmazsa eğer, bilin ki, sonrası daha zor olacak. Hem iklim, hem de uç şehir konumundan dolayı dezavantajlara sahip olan Erzurum için, bir de devletin uzanan eli kısa gelince, bu güzelim kent giderek ivme kaybetmiş, sonuçta hızla dibe vurmuştur.
Sizlere arzuhalimiz var... Bizler, Erzurum'un sürgün tayinlerinin yapıldığı bir il değil, ekonomik, kültürel ve sosyal yapısıyla bölgenin ve ülkenin kalkınmasına katkıda bulunacak bir il olmasını istiyoruz. 1800'lü yıllarda büyük bir eğitim, kültür ve ticaret merkezi olan Erzurum, bugün o eski güzel ve parlak günlerinin özlemi ile yanıp, tutuşmaktadır. Böyle bir duruma düşmek veya düşürülmek de bizleri hayli üzmektedir.

DESTEK ŞART
Sahip olduğumuz sağlık, termal ve kış turizmi ile şehrin konumundan kaynaklanan ticari potansiyel, hükümetin desteği ile hemen harekete geçirilebilecek durumdadır. Gerekli yatırımlar yapıldığı takdirde, Erzurum sadece bölgeye değil, aynı zamanda Türk Cumhuriyetleri'ne de sağlık, kültür, eğitim ve turizm alanlarında hizmet verebilir.
Rakamlara ve istatistiki bilgilere göz attığımızda, Erzurum'un 35 yıl evvelinden çok daha kötü durumda olduğunu görüyoruz. Bu şehirden hem insan, hem de sermaye göçü artan bir biçimde devam etmektedir. Göçün önüne, ancak hükümetin vereceği destekle geçmek mümkün olacaktır. Kalkınan bir Erzurum, bölgede de lokomotif görevi yapacaktır. Bunun unutulmamasını, gözden ırak tutulmamasını diliyoruz.

HEP SEVECEN BAKTIK
SESİMİZ SAYGIMIZDIR... Rahatsız edici sesimiz hiç olmadı, olmayacak da... Bu ülkeye, bu ülkenin güzelim insanlarına hep sevecen gözle baktık, bakmaya da devam ediyoruz. Ancak, saygıdeğer zevat bilmelidir ki, Erzurum'un ihmali, bölgemiz üzerinde farklı emeller peşinde olanlar da düşünülürse, bu ülkenin istiklalinin ihmali anlamını da taşımaktadır. Mevzu bu kadar ciddidir ve sesimize mutlaka kulak verilmelidir. Yarın, geç olabilir. Ve yarının hiçbir pişmanlığı, bugünün ihmalinden doğacak mutsuzluğu, mutluluğa çeviremez.
Bunları söylerken duygusal değiliz. Ancak, duygularımızı da henüz kaybetmedik. Gelin hep birlikte akıllarımızı ve yüreklerimizi birleştirelim. Çünkü artık biz de mutlu olmak ve gülümsemek istiyoruz. Bu çok basit bir isteği, lütfen bize ve bu yörenin cefakar insanlarına çok görmeyin."