Make your own free website on Tripod.com
Dünyanın en küçük Kuran'ına Erzurum'dan rakip

Erzurum'da ortaya çıkan küçük Kur’an farklı bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Boyu; 2,7, eni 2 ve kalınlığı 1,3 santimetre olan minik Kur'an'ı inceleyen Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi uzmanları, söz konusu Kur'an'ın "Sancak Kur'an" sınıfına girdiğini belirterek, bu tür Kur'an'ların özellikle Osmanlı İmparatorluğu zamanında sancaklarla birlikte taşındığını ifade ettiler.
Kur'an–ı Kerim'i mercekler yardımıyla büyük bir dikkatle inceleyen İlahiyat Fakültesi Öğretim Elemanlarından Yrd. Doç. Dr. A. Kadir Yılmaz, Araştırma Görevlisi Yusuf Bilen ve Okutman Hasan Akdağ, minik Kur'an'ın arka kapağında yer alan bilgileri inceledikten sonra, şunları söylediler: “Ebatları çok küçük olan bu Kur’an, 1682 yılında Hafız Osman tarafından yazılan Kur'an'ı Kerim'in 'fotoğraf' metoduyla çoğaltılmış bir nüshasıdır. Yazılarının ve Kur'an' daki mühürlerin çok küçük olması sebebiyle nüshaların çoğaltma tarihini tam olarak tespit edemedik. Ancak, Sancak Kur'an’ların sayısının, Osmanlı'da matbaanın kullanılmaya başlamasından sonra arttığını söyleyebiliriz.”
"Sancak Kur'an" sayısının sanıldığından fazla olduğunu kaydeden Araştırma Görevlisi. ve Hattat Yusuf Bilen ise bu açıdan, "Dünyanın en küçük Kur'anı Kerimi budur" demenin doğru olmayacağını savundu.


Birinci Sayfa